ZÁKLADNÍ INFORMACE

O Thajsku se s oblibou mluví jako o “zemi úsměvů a protikladů” – do jaké míry je to pravdivé záleží na vlastním poznání a zážitcích z této země. Pro evropské návštěvníky znamená Thajsko především exotickou zemi s typickým tropickým podnebím, odlišnou kulturu s rozdílným stylem života a krajinu často úchvatné krásy a kouzelných scenerií. Odvěká tradice a víra thajského národa je zde patrná na každém kroku a dává charakter celému národu a jeho smyslu pro historii a respekt ke své minulosti a radosti z prožitků všedního dne, které jsou velmi zřetelné v míře, jež je v “civilizované” západní kultuře nevídaná. Supermoderní mrakodrapy kontrastují v Bangkoku s budhistickými mnichy a chatrčemi na řece Chao Phraya – tyto zdánlivé paradoxy dělají Thajsko tak zajímavé a turisticky přitažlivé. Můžete zde navštívit mnoho pozoruhodností a v dostatečné míře jsou zde všechny moderní vymoženosti včetně exelentního ubytování, které umožní prožít pobyt co nejpříjemněji.

Oficiální název státu: Thajské království - Ratch Anachark Thai
Král: Bhumibol Adulyadej
Premiér: Thaksin Shinawatra
Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvatel: 61 878 746 (31.12.2000)
Národnostní složení: Přibližně 80 % obyvatelstva tvoří Thajci. Nejpočetnější národnostní menšinou jsou Číňané (asi 10 %), žijící zejména v městech, dále Malajci (3,5 %), Laosané (2 %) a Khmerové (1%), kteří se však již asimilovali s místním obyvatelstvem a v převážné většině se již považují za Thajce. Ve větších městech žijí rovněž nepočetné komunity Indů. Na severu země žijí příslušníci různých horských kmenů.
Náboženství: dominantní postavení v thajské společnosti má théravádový buddhismus, známý též jako hínajána ("malý vůz), k němuž se hlásí více než 90% věřících. Asi 5% obyvatel, převážně muslimů na jihu země, vyznává islám, asi 2% jsou konfuciáni a taoisté, necelé 1% křesťané. Mezi příslušníky horských kmenů je stále rozšířena animistická víra.
Jazyk: úředním jazykem v zemi je thajština, která náleží do thajsko-čínské jazykové rodiny. Má čtyři dialekty, centrální dialekt se stal základem spisovného thajského jazyka. Thajské písmo bylo vytvořeno ve 14. století na základě monského a khmerského písma. Příslušníci místní čínské komunity používají svého mateřského jazyka. V Bangkoku, velkých turistických centrech a ve větších městech ovládá část obyvatelstva angličtinu.
Vstupní formality:
turisté z většiny zemí musí mít při vstupu do Thajska platné turistické nebo služební vizum (platnost 30 nebo 60 dní), které platí pouze pro jeden vstup do země. Nejjednodušší je získat vízum na thajské ambasádě – v Praze v ulici Romaina Rolanda 3 Praha 6, vyřízení víza trvá 2 dny a stojí 600 Kč (800 Kč služební vízum). Existuje rovněž možnost získání víza po příletu do Thajska, tzv. visa on arrival, platného pouze na dobu dvou týdnů, které stojí 500,- bahtů a k žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie. Celní řízení je bezproblémové, při příletu je však nutné vyplnit celní prohlášení (obvykle se formuláře rozdávají v letadle), zakázán je dovoz zbraní, drog, pornografie a větších sum peněz. Ostatní běžné zboží je osvobozeno od cla.
Embassy of the Czech Republic, 71/6 Ruam Rudi Soi 2, Ploenchit Road, Bangkok 10330
Telefon: +66-2-255-3027, Fax: +66-2-253-7637, E-mail: bangkok@embassy.mzv.cz
Měna:
1 baht = 100 satangů. 1 CZK = 1,43013 THB (12/2002). Kurz stále kolísá a měna má s ohledem na dobré výsledky ekonomiky v poslední době tendenci k posilování. V Thajsku je možná výměna za jakoukoliv volně směnitelnou světovou měnu (české koruny dosud thajské směnárny nepřijímají), stejně tak jsou akceptovány všechny běžné typy kreditních karet a cestovních šeků. Ve větších městech je množství pouličních směnáren takže s výměnou peněz nebývyjí potíže. Bližší informace o aktuálních kurzech naleznete na Http://www.amazingsiam.com nebo Http://www.bbk.th/bankrates
Elektrické napětí: 220 V, 50 Hz.
Časový posun: +5 hod. v době letního času,+6 hod. v době zimního času.
Podnebí: podnebí v Thajsku je typicky tropické se třemi sezónami, přestože evropané mohou mít dojem, že během celého roku je v Thajsku stále stejně horko a vlhko. Deštivá sezóna ovlivněná monzunovými dešti je od června do října, chladná a suchá sezóna (ovšem s teplotami stále nad 30 stupňů) od listopadu do února a horká sezóna od března do května. Jednotlivé sezóny se ovšem prolínají a celkově lze říci, že teploty se v celém Thajsku pohybují stále v rozmezí 27 – 35 stupňů celsia. Zejména Bangkok je často označován jako nejteplejší velkoměsto na světě – podle The Book of World City Rankings je průměrná celoroční teplota v Bangkoku 32 stupňů.

Střední Thajsko I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Průměrná teplota (0C) 26 27 29 30 29 29 28 28 28 27 27 26
Délka slunečního svitu (h) 9 8 9 8 7 6 6 6 5 6 7 8
Dešťové srážky (mm) 9 30 29 35 220 149 154 197 344 242 48 10
Srážkové dny - počet 1 3 3 6 16 16 19 20 21 17 6 1

Aktuální informace o počasí v Thajsku : www.weather.com


Doprava: v Thajsku je velmi využívána zejména síť leteckých linek, kterou zde provozuje místní státní letecká společnost Thai Airways a některé linky i druhá soukromá společnost Bangkok Airways. Frekventované jsou linky z Bangkoku na Phuket, ostrov Ko Samui, do Surat Thani, Chiang Mai, místní letadla létají i na letiště u Pattayi. Mimoto je velmi rozvinutá železniční doprava a pravidelná autobusová doprava, která je na naše poměry levná. Dálkové turistické linky mají výborný servis včetně stewardek a občerstvení, které je v ceně jízdenky. Tato expresy jezdí z Bangkoku do všech turistických center – na jih obvykle s přestupem v Surat Thani nebo v Krabi.
Odletová taxa: platí se v hotovosti při odletu ve výši 500 THB.


DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE O THAJSKU NALEZNETE NA HTTP://THAJSKO.ON-INTERNET.CZ