PŘÍKLADY MÍSTNÍCH CEN

Všeobecně platí, že ceny jsou v porovnání s cenami u nás obdobné nebo často i nižší. Turisté většinou utratí nejvíce za fakultativní výlety (průměrně cca 3000 - 5000 THB, viz seznamy fakultativních výletů s orientačními cenami), případně za dárky z drahých kovů, a ovšem za zážitky z nočního života. Při odhadu rozpočtu je třeba vzít na vědomí, že v tropech je nutno kupovat si mnohem více nápojů než doma. Mimo obchodní domy a obchody s pevnými cenami je nutno smlouvat, probíhá to v přátelské atmosféře a lze usmlouvat často značné částky. V cenách jsou velké rozdíly mezi luxusními obchody a trhy a mezi místy, kam běžně chodí cizinci a kde nakupují jen Thajci. Nechte si doporučit od průvodce, kde lze levně nakoupit. 

Měna: Thajský Baht (THB) = 100 satangů. 
Kurz: 1 CZK = 1,43013 THB (12/2002)

Vstupné do podniků, které doporučí průvodce, je zpravidla zdarma. Nápoje v GO GO barech a v barech s představením většinou 80 až 100 THB (alkoholické i nealkoholické, stejně tak „lady drinky“ - nápoje pro společnice). Masáž „áb ob nuad“ (erotická) obvykle od 1500 THB (podniky s velmi dobrou úrovní v Pattayi) nebo od 2500 THB (stejně dobré podniky v Bangkoku). Rozumná cena za dvouhodinovou klasickou thajskou masáž za dvě hodiny cca 400 THB (na plážích za hodinu 200 THB). Je zvykem, že spokojení zákazníci dávají masérkám spropitné alespoň 100 THB. Manipulační poplatek v hotelu za přihlášení thajské společnice na noc cca 300 až 500 THB. Poplatky za uvolnění hostesek nebo tanečnic z práce v baru, karaoke nebo masážním podniku na jednu noc obvykle 200 až 500 THB, na více nocí se dává sleva. Cenu dalších služeb si sjednává zákazník přímo s dívkou, průvodce může být nápomocen. Obecně lze říci, že oč je úroveň chování společnic milejší než v Evropě, o to jsou tam ceny nižší. Hosteska při večeři v No Hands Clubu 750 THB, celkově večer v tomto podniku podle zkušenosti stává 2000 až 4000 THB na osobu, nezapočítáme-li ceny za případné služby mimo večeři (ve sprchách a na pokojích). Příklady dalších cen jako za jídlo v restauracích, kávu, poštovní známky apod. dostanete na požádání. 

Doprava
Taxi v Bangkoku 35 THB + 8 za 1 km, nesmlouvá se, pokud dohlédnete, že zapne taxametr. Motorová rikša (tzv. tuk-tuk), průměrné vzdálenosti cca 60 - 100 THB (smlouvá se předem). Autobusy v Bangkoku - různé druhy, značně pro cizince nepřehledné, ceny cca 6 - 20 THB. Okružní tuk-tuky v Pattayi (i jiných místech) cca 10 THB. Převoz přes řeku 1 - 3 THB. Pronájem motorky cca 200 - 300 THB, auta cca 700 - 1200 THB/ den., kolo 50 THB. 

Jídlo a nápoje
Rozumná cena za hlavní chod v dobré restauraci bez nápojů cca 50 - 150 THB. Bufetové obědy nebo večeře v komforntních hotelích cca 200 - 600 THB. Potraviny a nápoje v samoobsluhách (24 hodin denně) většinou jako u nás nebo méně. Ovoce - např. půlka ananasu 20 THB, menší trs banánů 10 - 20 THB, sezonní ovoce dle období. Limonády cca 15 - 30 THB (možno kupovat i levnou pitnou vodu a minerálky). Výtečné džusy z čerstvého ovoce - od 10 THB. Pivo - různé druhy (Kloster, Heineken, místní výtečné Singha) - dražší než u nás,1/3 l 25 - 60 THB. Thajská whisky (Mekong, Santhip) cca 130 – 170 THB za lahev. Americké whisky - asi jako u nás. Ledová káva nebo čaj v plechovkách od 10 THB. V restauracích káva cca 15 - 30 THB. V minibarech dle úrovně hotelu ceny o něco vyšší, obvykle 2 lahve pitné vody na den zdarma.

U moře
Slunečníky s lehátky na veřejných plážích většinou 20 - 30 THB / den, luxusnější – i 100 THB. Vodní skútry, padáky, vodní lyže, banány většinou cca 500,- THB. Teplé pokrmy v malých plážových restauracích cca 35 - 60 THB.

Různé
Pohlednice většinou 5 THB. Poštovné do Evropy se mění, cca 15 THB / dopis. Spropitné v restauracích - nechávají se drobné mince (cca 10 %), v recepcích hotelů podobně, nosiči 20 - 40 THB, nikdo si nedovolí naznačit, že spropitné čeká. Je zvykem dávat spropitné thajským průvodcům při skončení pobytu nebo výletů. Cigarety americké cca 50,- THB, licenční cca 40 THB, místní méně. Hotelové sejfy většinou zdarma, někdy je požadován vratný depozit až 1000 THB. Telefony do Evropy cca 70 THB./ min., ale hotely mívají přirážky a účtují každé započaté 3 minuty. 

Příklady dalších cen jako za jídlo v restauracích, kávu, poštovní známky apod. dostanete na požádání. Při smlouvání poradí a pomůže průvodce. Zkušenost říká, že při smlouvání, ale třeba i při objednávání jídla v restauraci, jsou nedocenitelnými pomocnicemi thajské společnice.